#4KOMUNIKAT BIEGNIEMY! 29-30.08.2020

Drodzy Biegacze,

Zaplanowany na ostatni weekend wakacji termin Międzynarodowej Sztafety Górskiej zbliża się wielkimi krokami… W tym roku wyjątkowo musieliśmy przenieść termin, gdyż jak dobrze wiecie na 3 tygodnie przed pierwotnym – kwietniowym terminem dopadła nas pandemia koronawirusa. My w zasadzie już wtedy byliśmy w większości spraw organizacyjnych gotowi do działania (mamy już medale, koszulki i inne materiały oczekujące w naszym magazynie). Powoli udaje się w Polsce organizować i dostosowywać zawody do obowiązujących przepisów i zaleceń. Podobnie jest też u nas. Supermaraton Gór Stołowych odbyła się bez problemów, teraz jesteśmy w trakcie organizacji DFBG.
Jako organizatorzy musimy mocno zintensyfikować bezpośrednie działania już minimum na miesiąc przed imprezą. Krótszy czas nie daje nam możliwości zorganizowania imprezy na odpowiednim poziomie. Dlatego zbliżył się czas decyzji. Po konsultacjach i rozmowach prowadzonych z samorządami, gospodarzami terenu, firmami współpracującymi jak i samymi wolontariuszami podjęliśmy decyzję, że…

Dlatego potwierdzamy: ORGANIZUJEMY III MIĘDZYNARODOWĄ SZTAFETĘ GÓRSKĄ W TERMINIE 29-30 SIERPNIA 2020

Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne zadanie i być może część z Was nie będzie chciała brać udziału w biegu w obecnej sytuacji. Oczywiście rozumiemy to i tak jak pisaliśmy już w poprzednim komunikacie jest dla Was przygotowana alternatywa późniejszych startów (#3KOMUNIKAT: 
http://sztafetagorska.pl/2020/04/17/komunikat-nowy-termin-nowe-mozliwosci/ ) Jako organizatorzy chcemy jednak działać z rozsądkiem oraz zgodnie z obecnie panującymi rozporządzeniami i ograniczeniami. Dlatego zmieniliśmy pewne formuły i zasady aby spełniały wymagania, choć nie zrezygnowaliśmy i nie musieliśmy rezygnować z wielu elementów organizacyjnych, które nadają klimat i sens organizacji biegu.

Poniżej lista najważniejszych zmian dostosowujących Międzynarodową Sztafetę Górską 2020 do realiów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

1Sztafeta Górska jest to cykl mniejszych imprez sportowych działających pod wspólną nazwą.
2Start biegu zostanie wydłużony, rozpocznie się o ok.  1,5 godziny wcześniej i będzie miał charakter interwałowy co ok. 10 sekund, tak, aby uczestnicy mogli pokonywać trasę w rozproszeniu, a miejsce startu nie powodowało nagromadzenia biegaczy. Każdy z uczestników otrzyma inną godzinę startu o której poinformujemy na stronie organizatora oraz na e-mailu.
3. Zmiana trasy biegu – trasa została w całości przeniesiona na terytorium Polski, tak by nie przekraczać granicy państwa. Gwarantujemy, że na nowej trasie nie będziecie zawiedzeni. Aktualizację tras podamy do końca miesiąca na naszej stronie internetowej.
4Strefa startu, zmian i mety będzie ograniczona do minimum – nie będzie możliwości pozostania w niej dłużej niż odbiór medalu. Nie będzie też możliwe przebywanie w tej strefie osób towarzyszących i kibiców.
5. Posiłek regeneracyjny dla kończących bieg będzie wydawany w zamkniętym opakowaniu na wolnym powietrzu.. 
6. Organizacja punktów odżywczych zostanie lekko zmodyfikowana: – wolontariusze będą zaopatrzeni w maseczki i rękawiczki jednorazowe przez cały czas. Każdego zawodnika przed wejściem na punkt będzie obowiązywała dezynfekcja rąk (płyn zostanie wystawiony), produkty żywnościowe będą opakowane, pobierane samodzielnie. Nie będzie możliwości odpoczynku na punkcie. Nad całością porządku będą czuwać wolontariusze. Zmiana punktów odżywczych – zmieni się ilość i lokalizacja punktów odżywczych. Zaktualizowane informacje, tracki i mapy podamy do końca miesiąca.
7. Biuro zawodów – praca biura stacjonarnego zostanie ograniczona do minimum. Część jej obowiązków zostanie przeniesione do działania on-line. Każdy zawodnik będzie zobligowany do samodzielnego wydrukowania i wypełnienia karty zawodnika. Na tej podstawie zostanie wydany pakiet z numerem startowym i chipem. Godziny Biura Zawodów będą odpowiednio wydłużone. Odprawa zawodników on-line.
8. Strefa expo – ograniczona lub brak – w zależności od aktualnych wytycznych.
9. Ceremonia zakończenia – odbędzie się tylko dla nagrodzonych, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
10. Każdy zawodnik powinien być zaopatrzony w maseczkę przez cały czas trwania imprezy – obowiązkowe jej użycie będzie wymagane w miejscach skupisk ludzkich, pomieszczeniach zamkniętych.

Wszelkie zmiany w regulaminie zawodów, aktualizację tras, punktów odżywczych oraz programu zawodów opublikujemy do końca miesiąca tj. 30 lipca 2020 roku. Mamy na uwadze, że sytuacja dynamicznie się zmienia, dlatego jeśli obostrzenia będą mniejsze, oczywiście będziemy odpowiednio dostosowywać się do klasycznej formuły imprezy. Niemniej musimy brać także pod uwagę wariant mniej optymistyczny, włącznie z zakazem jej przeprowadzenia – jeśli decyzją władz jednak nie będziemy mogli przeprowadzić wydarzenia. Na chwilę obecną mamy zgody lokalne dlatego zabieramy się do roboty, a Wam sugerujemy zabierać się za treningi Opis: https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/1f642.png🙂

Liczymy na Wasze zrozumienie, śledźcie nas na bieżąco i trzymajmy kciuki za pomyślny finał.

Z pozdrowieniami
Piotr Hercog
Fundacja Maratony Górskie