II edycja Międzynarodowej Sztafety Górskiej już w sobotę!

13 kwietnia 2019 roku, już po raz drugi odbędzie się Sztafeta Górska. Zawody rozgrywane w malowniczej Kudowie –Zdroju przebojem wdarły się do kalendarza biegów górskich. Niespotykana do tej pory formuła rozgrywania zawodów, jedna z piękniejszych tras w Polsce oraz uczestnictwo między innymi czołowych polskich i czeskich zespołów spowodowały, że na starcie w Kudowie-Zdroju spodziewanych jest około 1000 biegaczy.

Sztafeta Górska to przede wszystkim rywalizacja zespołowa, na której wynik będą składały się indywidualne czasy zawodników na danym etapie. Do pokonania będzie ponad 70 kilometrów w 3-osobowej sztafecie. Co więcej odcinki nie będą zróżnicowane, najdłuższy będzie wynosił ponad 28 km, a najkrótszy niespełna 22 km. Zróżnicowana też będzie ilość przewyższeń na poszczególnych zmianach sztafety. Start będzie więc wymagał nie tylko przygotowania sportowego, równego zespołu, ale też taktyki. Będzie można wykorzystać predyspozycje poszczególnych zawodników w sztafecie, zresztą sami spójrzcie na poniższe szczegóły.

TRASA Sztafeta 3×20+

Etap 1 – dystans: 28,7 km (Kudowa-Zdrój – Hvezda)
Przewyższenia: +1460m/-1150m
Na trasie przewidziano 2 punkty odżywcze.
Limit czasu ukończenia etapu wynosi 5 godzin 30 minut od startu.

Etap 2 – dystans: 21,7 km (Hvezda – Karłów)
Przewyższenia: +1000m/-945m
Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy.
Limit czasu ukończenia etapu wynosi 9 godzin 45 minut od startu pierwszego zawodnika z zespołu.

Etap 3 – dystans: 22,9 km (Karłów – Kudowa-Zdrój)
Przewyższenia: +540m/-903m
Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy.
Limit czasu ukończenia etapu wynosi 14 godzin od startu pierwszego zawodnika z zespołu.

Wielkim plusem zawodów będzie na pewno trasa. Organizator zawodów Piotr Hercog przy okazji organizacji Supermaratonu Gór Stołowych udowodnił, że potrafi wytyczać trasy w najpiękniejszych częściach Gór Stołowych. Tym razem Piotrowi udało się przekonać władze Parku Narodowego Gór Stołowych zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, aby trasa przebiegała przez takie wyjątkowe miejsca jak: Skansen Pstrążna, labirynt Błędne Skały, Sovi Hradek, Kovarova Rokla, labirynt Szczeliniec Wielki czy Białe Skały. Kto bywał w Gorach Stołowych ten wie, że trasa jest wymagająca nie tylko ze względu na przewyższenia, ale przede wszystkim jest mocno techniczna, z dużą ilością skał, korzeni, zakrętów, kładek. Trasa wiedzie szlakami turystycznymi, dodatkowo będzie wyznakowana taśmami organizatora. Okres rozgrywania zawodów (połowa kwietnia) może się wiązać ze zmiennymi warunkami pogodowymi, a także śniegiem czy oblodzeniem.

Na liście startowej znajduje się wielu znanych zawodniczek i zawodników, którzy reprezentują swoje kluby lub na czas zawodów zdecydowali się stworzyć sztafetę. I tak w gronie kobiet faworytkami bez wątpienia są: Katarzyna Winiarska, Katarzyna Solińska i Anna Kącka, które wystąpią pod nazwą „Fajne drużyna”. W rywalizacji Panów mamy za to czeski zespół Salomona, który wystąpi w bardzo mocnym składzie: Robert Krupicka, Dominik Sadlo i Pavel Brydl. Nasi sąsiedzi z pewnością będą ścigani choćby przez Attiq Team w składzie Piotr Huzior, Piotr Biernawski, Piotr Szumliński.

 

Ciekawe wygląda lista startowa kategorii Mix. Ubiegłoroczni zwycięzcy – zespoł City Trail będzie bronić wygranej z ubiegłego roku i pojawi się w niezmienionym składzie: Piotrek Książkiewicz, Dominik Włodarkiewicz i Justyna Grzywaczewska. O podium z pewnością powalczy Team Inov-8 w składzie Łukasz Baranow, Ilya Marchuk, Wioletta Marchuk. W Kudowie-Zdroju pojawią się również ponownie połączone siły zespołu Salomona i Salco, które wystąpią pod nazwą  Salco Retro Team. W tym zespole pobiegnie: Robert Faron, Miłosz Szcześniewski oraz Natalia Tomasiak. Nazwa zespołu nawiązuje do roku 2015, kiedy to całą trójka zawodników biegała w barwach Salco.

TRASA SOLO 73 km

Dla tych, którzy nie znajdą partnerów do Sztafety, albo po prostu zechcą zmierzyć się z trasą w samotności jest przewidziany bieg SOLO. Do pokonania cały dystans Sztafety Górskiej czyli około 73,3 km z przewyzszeniami +3000/-3000 m.
Na trasie przewidziano 7 punktów odżywczych, a limit czasu ukończenia biegu wynosi 14 godzin. Faworytami do zwycięstwa są bez wątpienia Ewa Majer i Bartosz Gorczyca.

Warto dodać, że na trasie Sztafety 3×20+ prowadzona będzie klasyfikacja Open oraz Open Kobiet  Open Mix, (konfiguracja dowolna). Na trasie Solo prowadzona będzie klasyfikacja Open, Open Kobiet oraz klasyfikacje wiekowe kobiet i mężczyzn.

Foto: materiały organizatora